díky dodávkám lpg od Kralupol a.s. mne už vysoké účty za energie netrápí

Začaly mi chodit účty ze elektřinu – 12 korun za kWhodinu ! Ale už mě to netrápí. 

Energie – noční můra pana Nováka: „Začaly mi chodit účty ze elektřinu – 12 korun za kWhodinu ! Ale už mě to netrápí.“ 

Inspirováno pravdivým příběhem !  

kdo chce vidět, 

ať nám dá vědět …  

Bylo to jako záhadná noční můra, která se zhmotnila v každodenní realitu pana Nováka, majitele domova seniorů a ubytovny. Nebojím se použít to slovo – záhada. Když totiž na podzim roku 2023 a zejména počátkem roku 2024 přišly účty za elektřinu, bylo to jako rána do tváře. Faktury byly několikanásobně vyšší, než co bylo kdy předtím. Pan Novák si nejdříve myslel, že se jedná o chybu. Možná starý počítačový systém, který špatně četl měření. Ale čísla byla neúprosná. 

Začal mít noční můry plné čísel a rostoucích ztrát. Jeho podnikání bylo na pokraji zhroucení. Když se nad tím začal vážněji zamýšlet, uvědomil si, že jeho domov seniorů a ubytovna spotřebovává enormní množství energie – a to hlavně na vytápění. A to byl bod zlomu. Musel najít řešení, a to co nejrychleji. 

Po mnoha bezesných nocích a neúspěšném shánění alternativ se pan Novák rozhodl pro radikální krok. Rozhodl se investovat do zařízení pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Bylo to jako poslední naděje na záchranu. 

Do ubytovny nechal nainstalovat moderní systém skládající se z dvou generátorů, výměníku tepla z výfukových plynů a zásobníku LPG. Každý detail byl promyšlen tak, aby optimalizoval výrobu a využití energie. A podobný systém byl instalován i v domově seniorů, kde byla navíc přidána mikrokogenerační jednotka a zásobník pro agregaci teplé vody. 

Když se pak nové systémy spustily poprvé, byl to pro pana Nováka jako zázrak. Nejenže se mu podařilo snížit náklady na energie, ale jeho zařízení dokázalo vyrábět dostatek elektřiny a tepla nejen pro domov seniorů a ubytovnu, ale i pro okolní obyvatele. Bylo to jako vstát ze dna a začít znovu. 

Pan Novák si uvědomil, že tato krize byla nakonec požehnáním. Nejenže zachránil své podnikání, ale také se stal průkopníkem v oblasti energetické efektivity. A co víc, jeho příběh začal sloužit jako inspirace pro ostatní, kteří se potýkají se stejnými problémy. Byla to výzva, kterou zvládl a proměnil v úspěch.